Střípky z života umělcova

Jan Jiří Rathsam pochází z Vysočiny, kde začala i jeho výstavní činnost. Zabývá se zejména portréty (kresba tužkou, olej na plátně), náměty Salvadora Dalího a tvorbou zátiší, převážně hudebního. Jako ilustrátor se podílel na vydání několika knih. V současné době se inspiruje i prvorepublikovými fotografiemi, kde ožívá doba 30. let minulého století. Nemalou součástí jeho tvorby jsou genealogické tabule rodů. Nyní dokončuje kroniku rodu Bechinie z Lažan, která bude uložena v Národní knihovně v Praze. Jeho tvorba je založena na vysoké preciznosti, prubířským kamenem je kresba, ze které vychází u každého díla.

V roce 2014 byl zapsán do České knihy rekordů za světový unikát 222x zmenšené kopie sedmnácti obrazů Alfonse Muchy z cyklu Slovanská epopej. Toto dílo se nachází v Pelhřimově (Muzeum rekordů a kuriozit.

Jeho tvorbu můžeme najít v Jihlavě, Českém Krumlově, Havlíčkově Brodě, Praze, Přibyslavi, ale i v New Yorku (Muzeum studené války a železné opony). Výstavy: Česká republika, Německo, Polsko, Maďarsko, Holandsko. Získaná ocenění: Národní cena za portrét za dílo „Krátce po dešti“

about me